تحقیقات متاآنالیز

تحقیقات متاآنالیز

تحقیقات متاآنالیز در این روزها بسیار مورد توجه هستند و یکی از دلایل این توجه این است که این گونه تحقیقات درنوک هرم شواهد علمی قرار دارند و بسیار معتبر تلقی می شوند، هرچند متاسفانه این تحقیقات نقاط ضعف های نیز دارند که برخی از این نقاط ضعف ها به دلیل عدم آگاهی نویسندگان این تحقیقات است. همچنین برخی از تحقیقات نشان می دهند که برخی از معروف ترین متاآنالیزهای انجام شده در حوزه علوم ورزشی دارای خطاهای متدولوژیک فاحشی هستند که می تواند بر نتایج این مطالعات اثرگذار باشد. از طرف دیگر به نظر من، از آنجا که افراد تحقیقات متاآنالیز را به نوعی استاندارد طلایی برای ارجاع دادن می دانند، هر گونه خطا در این تحقیقات ممکن است افراد زیادی را در معرض خطا قرار دهد. متاسفانه برخی از افراد فکر می کنند که با ریختن چند مطالعه و استخراج نتیجه، تحقیق متاآنالیز با کیفیتی انجام داده اند، هرچند که در برخی از موارد این گونه نیست، از طرفی با افزایش روز افزون رقابت بر سر انتشار مقالات برخی از افراد نشر علم را با مسابقه اشتباه گرفته اند و فکر می کنند هرچه تحقیق بیشتری چاپ کنند، کار درست تری انجام داده اند، دریغ از دقت کافی.

آنالیز زیرگروهی در تحقیقات متاآنالیز

نکات بسیار زیادی وجود دارد که محققان بهتر است به آن ها دقت ویژه ای داشته باشند. یکی از مواردی که باید در متاآنالیز ها مورد توجه قرار گیرد انجام درست انالیزهای زیر گروهی است. آنالیز زیرگروهی شامل تقسیم تمام داده های وارد شده به متاآنالیز، به زیر گروه ها، اغلب به منظور مقایسه بین آنها است. تحلیل‌های زیر گروهی ممکن است برای زیرمجموعه‌های شرکت‌کنندگان (مانند مرد و زن) یا برای زیر مجموعه‌های مطالعات (مانند مکان‌های جغرافیایی مختلف) انجام شود. آنالیز زیرگروهی ممکن است همچنین با اهداف دیگری مانند یافتن منبع هتروژنیتی یا ناهمگنی بین مطالعات است.

 

آنالیز زیرگروهی در تحقیقات متاآنالیز
آنالیز زیرگروهی در تحقیقات متاآنالیز

 

محدودیت های آنالیز زیرگروهی در تحقیقات متاآنالیز

یکی از محدودیت های انجام بی حساب و کتاب آنالیزهای زیرگروهی، احتمال رخ داد خطای نوع اول است که به آن مثبت کاذب یا false positive  نیز می گویند. در واقع خطای نوع یک زمانی رخ می دهد که شما نتیجه آزمون آماری شما، تفاوت معنی داری را نشان می دهد در حالی که این تفاوت معنی دار وجود ندارد، با انجام مکرر و زیاد انالیز های زیرگروهی احتمال رخ داد این خطا بالا می رود. همچنین یکی از محدودیت های آنالیزهای توان آماری کم است. اگر بخواهم به طور ساده توان آمار را توضیح دهم باید بگویم که توان آمار در واقع توانایی رد فرض صفر یا پوچ(H0) است، زمانی که این فرض واقعا غلط است. نکته بعدی این که باید بدانیم که ماهیت آنالیزهای زیرگروهی مشاهده ای است ن علی معلولی و اینگونه آنالیزها  بر اساس مقایسه های تصادفی نیستند. نکته آخر اینکه برای انجام آنالیزهای زیرگروهی یکسری شرایط لازم است و از قضا برخی از تحقیقات نشان می دهند که برخی از تحقیقات متاآنالیز این شرایط را برای انجام آنالیز زیرگروهی رعایت نکرده اند.

جمع بندی

از آنجا که تحقیقات متاآنالیز یا فراتحلیل مورد توجه زیادی قرار می گیرند و معمولا به آن ها ارجاعات زیادی داده می شود، و در صورتی که از کیفیت بالایی برخورد دار نباشند، ن تنها سودی برای جامعه علمی نخواهند داشت بلکه ممکن است حتی اثرات منفی داشته باشند. محققانی که در تحقیقات متاآنالیز مشارکت دارند باید به این نکات به خوبی توجه کنند.

و در آخر اگر به تحلیل و تفسیر تحقیقات اورجینال و نیز متاآنالیز علاقه مند هستین، می توانید دوره های ما رو با قیمت بسیار کم تهیه کنید و با تحلیل و تفسیر مقالات مختلف علمی آشنا بشین. در این دوره ها سعی کردیم که مباحث بسیار کاربردی درباره مطالعات مختلف را بحث کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *